wzorcowy projekt mieszkania

wzorcowy projekt mieszkania

Poniżej prezentujemy zakres opracowania przykładowego projektu wnętrza mieszkania. Przedstawiamy, co wchodzi w skład standardowej dokumentacji projektu wnętrza wykonywanego w naszej pracowni.

Projekt wnętrza tego mieszkania wykonany został na zlecenie prywatnego inwestora. Celem było opracowanie kompleksowej aranżacji wnętrza i dopasowanie go do potrzeb młodej osoby. Przyjęliśmy, że mieszkać tam będzie jedna osoba lub para.

Do naszej pracowni zgłosiła się klientka, która kupiła sobie mieszkanie w nowoczesnym budynku wielorodzinnym w centrum w Warszawie. Poza lokalizacją to niewiele podobało jej się w rozkładzie mieszkania. Na pierwszy rzut oka mieszkanie wydaje się bardzo funkcjonalne, bo jest sypialnia, łazienka, kuchnia i salon. Po przeanalizowaniu układu okazało się, że wszystkie szafy jakie są w mieszkaniu to szafy w przedpokoju i nie ma miejsca na dodatkową szafę w sypialni, ponieważ klientka chce mieć duże łóżko. Łazienka jest mała, a powinien zmieścić się gdzieś jeszcze prysznic. Wielkim marzeniem klientki byłoby osobne pomieszczenie jakim jest pralnia, nie mówiąc już o garderobie. Kuchnia w tym układzie to wąski trakt szafek z przyległą jadalnią do niej. Największym problemem jest salon, a właściwie jego brak, ponieważ dość problematyczne jest ustawienie kanap i umieszczenie telewizora tak, aby nie był w komunikacji. No i dość potężna strata komunikacyjna w korytarzu.

Prace nad projektem rozpoczęły się, gdy mieszkanie z jakim trafiła do nas klientka było w stanie deweloperskim, więc wszelkie zamiany na tym etapie były możliwe.

Po przeanalizowaniu potrzeb naszej klientki zaproponowaliśmy jej nowy układ mieszkania. Wchodząc do mieszkania w przedpokoju po prawej stronie znajduje się szafa, której front wykonany jest z lustra. Taki zabieg powoduje zwiększenie optyczne przestrzeni, w której się znajdujemy. Na wejściu do przedpokoju znajduje się szafka „wpuszczona” w ścianę szafy, która jest pewnego rodzaju przysłonięciem salonu na wejściu. Od strony salonu pełni funkcję regału na książki.

Salon to otwarta przestrzeń, w której mieści się aneks kuchenny, część telewizyjna i wypoczynkowa oraz jadalnia. Kuchnia została zaprojektowana w taki sposób, że wyspa pełni nie tylko funkcję blatu roboczego ale jest także miejscem, w którym mieści się telewizor od strony salonu. Lodówka została ukryta i wkomponowana w zabudowę ściany wykonanej z forniru. Takie ukształtowanie przestrzeni i zgubienie kuchni powoduje, że przestrzeń ta staje się bardziej pokojowa. Stół został ustawiony przy oknie, w pobliżu którego na ścianie zaprojektowaliśmy podświetlany kaseton z grafiką Marilyn Monroe, który pełni funkcję dodatkowej lampy.

Z salonu przechodzimy do sypialni, w której znajduje się łóżko, szafka od podłogi do sufitu a także garderoba. Garderoba powstała w miejscu wcześniejszej łazienki.

Z salonu mamy dostęp do łazienki, w której mieści się wanna wymiarach 170×75 cm, umywalka wpuszczana w kamienny blat z trawertynu żywicowanego oraz dwie pojemne szafki na kosmetyki. Jest także miska ustępowa oraz duża kabina prysznicowa.

W mieszkaniu udało się także zaprojektować pomieszczenie pralni. Pralka faktycznie znajduje się w łazience, ponieważ umiejscowiona jest pod blatem łazienkowym, za wanną, w miejscu i tak nieużytkowym od strony łazienki, jednak dostęp do niej jest od strony pralni. W pomieszczeniu tym znajduje się także zabudowa szaf, na drabinę, odkurzacz, miotły, wiadra, mopy itp. rzeczy.

Mieszkanie urządzono w nowoczesnym stylu z elementem charakterystycznym w postaci czarno-białych, wielkoformatowych grafik. Grafiki nadały wnętrzu indywidualny charakter i optycznie powiększyły przestrzeń. W salonie stworzyły miejski klimat, zastosowano tu grafikę uwielbianego przez klientkę Nowego Jorku, która mieści się zarówno na ścianie za sofą oraz na ścianie z drzwiami do pralni. Natomiast sypialnia nabrała spokojnego charakteru dzięki zastosowaniu grafiki z elementem natury, zdjęcie makro dmuchawca.
Do wykończenia mieszkania użyto materiałów w ciepłej kolorystyce oraz luster. Posadzka wykonana została z deski Jesion Thermo oraz z płytek firmy Atlas Concorde kolekcja Tune Cinnamon.

Dalszą cześć projektu stanowią rysunki, które składają się na dokumentację techniczną, pozwalającą wykonawcy na bezproblemowe zrealizowanie projektu.


wyburzenia ścian


układ ścian działowych, z naniesionymi wymiarami


schemat układu posadzek, ze wskazaniem materiału oraz potrzebnymi wymiarami i punktami startowymi


schemat przyłączy wod-kan oraz CO


rysunki elektryczne z rozbiciem na punkty elektryczne i włączniki


oraz gniazdka zwykłe i niskoprądowe


poszczególne rozwinięcia ścian, pokazujące materiał, opis, kolorystykę – ściana z tapetą Nowego Jorku i podświetlanym kasetonem z grafiką Marilyn Monroe oraz szafa lustrzana w przedpokoju


rozwiniecie pokazujące drzwi do pralni „ukryte” pod grafiką oraz zabudowę telewizyjną z widokiem na kuchnię


przekrój pokazujący układ ścian wykonanych z forniru Burmateak prostosłoisty w usłojeniu poziomym, czyli zabudowę ściany z wpuszczoną w nią szafką, zabudowę lodówki i drzwi do łazienki oraz zabudowę ściany do garderoby


widok na ścianę w sypialni oraz ścianę w garderobie. Na ścianie grafika – zdjęcie makro dmuchawca


widok na ścianę w sypialni z drzwiami oraz ścianę z garderobie


rozwinięcia ścian w łazience, ze wskazaniem materiału, potrzebnymi wymiarami. Elementem wykończeniowym są płytki z trawertynu żywicowanego o formacie 30×60 cm praz płytki Luminor Cassiopea o formacie 32,5×97,7 cm.


W łazience znajduje się wanna DURAVIT Starck o wymiarach 170×75 cm, kabina prysznicowa o wymiarach 110×90 cm, podwieszana miska ustępowa KERAMAG 4U. Umywalka DURAVIT Vero wpuszczana w kamienny blat z trawertynu żywicowanego. Ten sam kamień został użyty na ścianie z zabudową Geberitu. Lustro mimo, że przedzielone szafką wizualnie tworzy jedną przestrzenną całość.


integralną częścią naszego projektu są rysunki zabudów stolarskich


projekt szafy w przedpokoju oraz zabudowy drzwi. Rysunki pokazują nie tylko wygląd zewnętrzny zabudów, ale także układ wewnętrzny. Szafa została dokładnie omówiona z klientką, stąd odpowiednia ilość szuflad na buty, drążków czy półek.


zabudowa szafki wiszącej na ścianie, wykonanej z forniru w części otwartej z półkami oraz ze szkła matowego w części zamkniętej


widok tej szafki od strony wejściowej do mieszkania z naklejoną połówką samolotu, która po odbiciu we froncie lustrzanym szafy, daje nam efekt całego, wylatującego samolotu


zabudowa ściany z lodówką, fronty wysokiej zabudowy kuchennej wykonano z forniru Burmateak prostosłoisty w usłojeniu poziomym


rysunki zabudów stolarskich w łazience – dwie pojemne szafki na kosmetyki z frontami wykonanymi z płyty MDF lakier półmat oraz ze szkła malowanego


elementem oddzielającym część kuchenną od salonu jest mebel stanowiący wyspę kuchenną z szafkami podblatowymi oraz zabudową telewizyjną z miejscem na sprzęt od strony salonu


rysunki zabudów kuchennych, ze wskazaniem podziału szafek, rozkładu uchwytów. Szafki wykonane z płyty MDF białej na wysoki połysk


zabudowa kuchenna – część ze zlewozmywakiem, wykonana została z płyty MDF białej na wysoki połysk z kamiennym czarnym blatem. Szafki górne otwierane bezuchwytowo, na klika


projekt kasetonu podświetlanego ledowym oświetleniem pod zdjęcie z grafiką Marilyn Monroe


projekt drzwi do sypialni, zamykanych mimośrodowo, wykonanych z forniru Burmateak prostosłoisty w usłojeniu poziomym


projekt zabudowy ściany fornirowanej do garderoby wraz z szafką na książki


projekt garderoby, całość wykonana z płyty laminowanej. Ilość szuflad na buty, drążki czy półki zostały dokładnie omówione z klientką. W garderobie na drzwiach znajduje się lustro, które służy do przeglądania się a także optycznie powiększa przestrzeń tego pomieszczenia


projekt zabudów meblowych w pralni z miejscem na pralkę, która znajduje się we wnęce przyległej łazienki


przykładowe wizualizacje

nieodłącznym elementem projektu jest także zestawienie wszystkich widocznych materiałów wykończeniowych